textová verzia pre zrakovo postihnutých textová verzia | piatok 1. marec 2024 | meniny: Albín

Občan

vyhľadať spojenie MHD
pohotovosť lekární

Rozpis pohotovostných lekárenských služieb od 17.00 hod. do 22.00 hod.

celý rozpis
kam dnes

Expozícia Jánošík a Terchová Obecný úrad Terchová

VINCENT HLOŽNÍK / Stála expozícia venovaná 100. výročiu narodenia umelca Považská galéria umenia, Žilina

SUVENIR 2023 Považská galéria umenia, Žilina

Šije ti? Krajská knižnica, Žilina (16:00)

ďaľšie podujatia
mailinglist
Prajete si dostávať aktuálne informácie a správy? Prihláste sa do nášho mailinglistu.

Mesiac čistoty

Po ústupe zimy a s príchodom jari začína obyvateľov nášho mesta trápiť neporiadok. Sídliská sú plné odpadkov, na chodníkoch nachádzame ohorky z cigariet, pri prechádzkach v parkoch či oddychových zónach nám zase skríži cestu množstvo obalov z potravín a nápojov.

Žilinská radnica sa rozhodla proti neporiadku bojovať a vyhlasuje apríl za mesiac čistoty v našom meste. „Veľmi silno vnímam, že Žilinčanov trápi nečistota a neporiadok v uliciach, v parkoch, na verejných priestranstvách. Vidíme to na množstve podnetov, ktoré nám každým dňom prichádzajú. Prichádzame preto s výzvou „sme ZA čistejšie mesto“, ku ktorej sa môžu pridať všetci, ktorým záleží na čistejšej a krajšej Žiline. Každý z nás môže priložiť aspoň malým kúskom ruku k dielu. Verím, že na konci mesiaca vyhodnotíme, že sme spoločne urobili kus dobrej roboty,“ povedal žilinský primátor Peter Fiabáne.

Mesiac čistoty na webe. Žilinčania si môžu každý týždeň skontrolovať, ako sa čistia mestské časti. Na webe mesta, v sekcii Občan/Mesiac čistoty, je dostupný týždenný prehľad aktivít, súvisiacich s čistením miestnych ciest a chodníkov od zimného posypu. „Táto sekcia slúži občanom, aby si mohli vyhľadať informácie, v ktorých lokalitách sú umiestnené veľkokapacitné kontajnery, na ktorých detských ihriskách vykonávame obhliadky, ktoré miestne cesty sa čistia v rámci bežnej celoročnej údržby,“ doplnil primátor. Už piaty týždeň môžeme v žilinských uliciach vidieť autá, ktoré čistia chodníky, cesty či zeleň. Uskutočnil sa zber nečistôt a navyšujeme rozpočet, aby sa mohlo zrealizovať viac kosení.

Do výzvy „sme ZA čistejšie mesto“ sa môžu zapojiť všetci obyvatelia Žiliny prostredníctvom plánovaných aktivít. Stačí, ak sa pridajú k dobrovoľníkom, ktorí budú počas apríla čistiť verejné priestranstvá. „Nahlásených je niekoľko verejných akcií. V sobotu 27. apríla 2019 o 11.00 hod. sa bude čistiť Vodné dielo Žilina. Celý mesiac čistoty symbolicky zakončíme tradičným jarným čistením Lesoparku poslednú aprílovú sobotu, 27. apríla 2019,“ uzavrel primátor. Do výzvy sa pridali aj žilinské základné a materské školy, tie si svoje okolie vyčistia v stredu 17. apríla 2019.

1. apríl – 7. apríl 2019

 • Tento týždeň čistíme od zimného posypu chodníky na sídlisku Vlčince, konkrétne v častiach Vlčince II., Vlčince III. a Vlčince IV.
 • Na sídlisku Hájik a v mestských častiach Považský Chlmec, Brodno a Bytčica zase čistíme od zimného posypu miestne cesty.
 • V tomto týždni vykonávame obhliadky detských ihrísk na uliciach Platanová, Gaštanová, Jaseňová, Limbová, Osiková, Borová, Dubová, Jasenová, Smreková, Petzvalova, G. Lannuriena, Dadanova, J. Hronca, Baničova, Jedlíková a Mateja Bela.
 • Veľkokapacitné kontajnery sú od 2. apríla do 6. apríla rozmiestnené v mestských častiach Hájik, Bánová, Závodie a Bytčica  » podrobný rozpis TU «8. apríl – 14. apríl 2019

 • Od zimného posypu čistíme tento týždeň chodníky na sídliskách Solinky a Hájik.
 • V mestských častiach Vranie, Budatín, Zádubnie a Zástranie čistíme od zimného posypu miestne cesty.
 • V centre mesta, v časti Malá Praha, na Vlčincoch a na Bôriku vykonávame štandardné čistenie ciest.
 • Obhliadky detských ihrísk robíme v Bytčici na ulici A. Bielika a na futbalovom ihrisku, v Mojšovej Lúčke, v Bánovej na Jabloňovej ulici a pri kostole, v Budatíne, v Zástraní, v Považskom Chlmci, na Rosinkách, v Závodí a vo Vraní.
 • V termíne od 9. apríla do 13. apríla nájdete veľkokapacitné kontajnery v mestských častiach Vranie, Považský Chlmec, Zádubnie a Zástranie » podrobný rozpis TU «15. apríl – 21. apríl 2019

 • V mestských častiach Malá Praha, Bôrik, Mojšova Lúčka, Považský Chlmec, Strážov, Vranie, Trnové, Rosinky, Bánová, Závodie, Brodno, Bytčica a Budatín čistíme od zimného posypu chodníky.
 • Miestne cesty čistíme od zimného posypu v mestských častiach Strážov, Bánová a Závodie čistíme od zimného posypu miestne cesty.
 • Na sídlisku Solinky, Hliny, v centre mesta a v časti Malá Praha vykonávame tento týždeň štandardné čistenie ciest.
 • Obhliadky detských ihrísk sú tento týždeň v Sade na Studničkách, v Parku Ľudovíta Štúra, na Jánošikovej ulici, Hollého, Predmestskej, na Malej Prahe, na Murgašovej, Gabajovej, A. Bernoláka, Čajakovej, Lichardovej, Bajzovej, Ružovej, Hlinskej, Severnej, Jarnej, Puškinovej a na Severnej ulici.
 • Veľkokapacitné kontajnery sú od 16. apríla do 20. apríla rozmiestnené v mestských častiach Brodno, Budatín, Strážov a Žilinská Lehota » podrobný rozpis TU «
 • Do mesiaca čistoty sa zapájajú aj žilinské materské a základné školy. Svoje okolia si vyčistia v stredu 17. apríla.22. apríl – 28. apríl 2019

 • Tento týždeň čistíme od zimného posypu chodníky v častiach Malá Praha, Bôrik, Mojšova Lúčka, Považský Chlmec, Strážov, Vranie, Trnové, Rosinky, Bánová, Závodie, Brodno, Bytčica a Budatín.
 • V mestských častiach Mojšova Lúčka, Trnové, Rosinky a Žilinská Lehota čistíme od zimného posypu miestne cesty.
 • Štandardné čistenie ciest vykonávame tento týždeň v centre mesta, v časti Malá Praha a na sídliskách Vlčince, Hájik a Bôrik.
 • Obhliadky detských ihrísk realizujeme tento týždeň na sídlisku Vlčince, konkrétne na uliciach Piešťanská, Pittsburgská, Nanterská, Nitrianska, Tulská, na Námestí Ľudovíta Fullu, na uliciach Ľubľanská – Berlínska, E. Nécseya, pri Kastore, na uliciach Fatranská – Gerlachovská, Martinská, Dobšinského, Sv. Bystríka, Záborského, Karpatská, K. Kmeťku, Černovskej a B. S. Timravy.
 • Ste aj vy ZA čistejšie mesto? Dokážte to a pridajte sa k nám! V sobotu 27. apríla organizuje mesto Žilina tradičné Jarné čistenie Lesoparku Chrasť. » viac informácií TU «
 • RADI BY STE PRILOŽILI RUKU K DIELU AJ VY? Pridajte sa k nám! Už tento týždeň v sobotu 27. apríla organizujú dobrovoľníci Veľké čistenie Vodného diela. Viac informácií https://www.facebook.com/events/2200869030163024/