textová verzia pre zrakovo postihnutých textová verzia | piatok 19. apríl 2024 | meniny: Jela

Občan

vyhľadať spojenie MHD
pohotovosť lekární

Rozpis pohotovostných lekárenských služieb od 17.00 hod. do 22.00 hod.

celý rozpis
kam dnes

Drotárstvo – (ne)uveriteľný príbeh jedného remesla Budatínsky hrad, Žilina

Hradné expozície Budatínsky hrad, Žilina

Čo drôt spojil, čas nerozdelí… Budatínsky hrad, Žilina

Hradné expozície Hrad Strečno

ďaľšie podujatia
mailinglist
Prajete si dostávať aktuálne informácie a správy? Prihláste sa do nášho mailinglistu.

Nový koronavírus COVID-19: Aktuality

Kontaktné informácie:
Všetky dôležité informácie nájdete na: www.zilina.sk alebo facebooku Mesto Žilina. Informácie vám poskytnú taktiež aj na e-mailovej adrese: hovorca@zilina.sk alebo na infolinke: 0908 304 916, ktorá funguje počas pracovných dní v čase od 7.00 do 19.00 hod. 

AKTUÁLNE INFORMÁCIE

Dátum: 16.03.2020

Na prejav spolupatričnosti so seniormi, ktorí patria v súvislosti s prenosným ochorením COVID-19 spôsobeným koronavírusom SARS-CoV-2 k najviac ohrozeným skupinám, vyzýva mesto Žilina.

„V meste aktuálne žije viac ako 20-tisíc seniorov nad 60 rokov a starších. Mnohým z nich pomáha najbližšia rodina, no iným takáto pomoc chýba. Možno potrebujú pomôcť s nákupom, s liekmi, vybaviť neodkladnú záležitosť na úrade alebo sa len potrebujú pozhovárať a upokojiť. Chcem v tejto situácii apelovať na všetkých Žilinčanov, ak poznáte vo svojom okolí, vo svojom susedstve takýchto starých ľudí, pomôžme si navzájom. Naše každodenné prejavy ľudskosti sú to, čo je naozaj povzbudzujúce napriek tomu, že nás čakajú ťažké dni,“ povedal Peter Fiabáne.

Skupina ľudí nad 65 rokov je vo vzťahu k ochoreniu COVID-19 najviac ohrozená. Všeobecne sa odporúča pravidelná kontrola starých ľudí a susedov vo vyššom veku, a to najmä tých, ktorí žijú osamelo. Lepšie je dať prednosť inému ako osobnému kontaktu. Je potrebné sledovať ich zdravotný stav a zariadiť, aby mali zabezpečený nákup potravín a liekov. „Zdôraznite im dôležitosť dôkladného umývania rúk, používania ochrany nosa a úst na verejnosti a potrebu obmedzenia kontaktu s inými ľuďmi. Niekedy postačí len upokojenie, keďže aktuálne udalosti môžu na mnohých seniorov pôsobiť rušivo,“ povedal primátor.

Krízový štáb mesta Žilina v pondelok 16. marca prijal ďalšiu sériu preventívnych opatrení proti šíreniu nebezpečného vírusu. Samospráva apeluje na všetkých Žilinčanov, aby nepodceňovali hygienické pravidlá a do vozidiel mestskej hromadnej dopravy, ale aj do potravín, lekárni, drogérií vstupovali len so zahaleným nosom a ústami. Využiť môžu rúško alebo iný alternatívny spôsob v podobe šálu či šatky. Rovnaké odporúčanie platí aj pre majiteľov prevádzok, ktoré ostávajú otvorené a ich zamestnancov prichádzajúcich do kontaktu so zákazníkmi.

Do 15. apríla sa v Žiline prerušuje tzv. sociálny taxík, dopravná služba pre imobilných občanov a ľudí s ťažkým zdravotným postihnutím.

Poďakovanie patrí všetkým obyvateľom, ale aj podnikateľom v Žiline, ktorí sa k doterajším preventívnym nariadeniam na zamedzenie šírenia koronavírusu postavili zodpovedne. „Je skutočne vidieť spolupatričnosť. Ľudia si uvedomujú, že len spoločnými silami sa dokážeme postaviť hrozbe vírusu. Spolupracujú a sú ochotní sa vzdať pohodlia a životných návykov, hoci to nie je jednoduché,“ uviedol primátor.

Okrem uvedených opatrení nadobúdajú od pondelka 16. marca platnosť nariadenia, ktoré krízový štáb mesta prijal ešte v minulom týždni.

  • Na obdobie 14 dní sa uzatvára Denný stacionár na Námestí J. Borodáča 1 v Žiline.
  • S účinnosťou od pondelka 16. marca do 15. apríla sa zatvárajú jedálne a výdajne stravy, ktoré spravuje mesto. Opatrenie sa dotýka asi 1 000 stravníkov z radov seniorov, ktorí využívajú služby Jedálne na Námestí J. Borodáča 1, Jedálne na Lichardovej ulici č. 44 a výdajne jedla na ulici A. Kmeťa č. 38. Obmedzenie sa netýka 340 zdravotne znevýhodnených a imobilných občanov, ktorí doteraz využívali dovoz stravy domov.
  • V obmedzenom režime funguje od 16. marca Mestský úrad v Žiline. Úradné hodiny pre verejnosť sú zrušené, od 8.00 do 11.00 hodiny budú v sídle úradu na Námestí obetí komunizmu 1 k dispozícii len služby podateľne a pokladne. Samospráva žiada, aby občania využívali inú ako osobnú formu vybavenia svojich požiadaviek na mestský úrad, odporúča uprednostniť telefonickú alebo elektronickú komunikáciu. Aktuálne telefónne čísla na jednotlivé odbory mestského úradu sú k dispozícii na internetovej stránke v časti Občan/Kontakty. Pracoviská Ohlasovne pobytu Žilina (evidencie obyvateľov) a Matričného úradu v Žiline v klientskom centre Ministerstva vnútra SR v budove Europalace (Vysokoškolákov 33B) na Vlčincoch budú otvorené v úradných hodinách stanovených Ministerstvom vnútra, a to od 8.00 do 11.00 hodiny.
  • Dopravný podnik mesta Žiliny, ktorého linky jazdia od pondelka 16. marca až do odvolania v prázdninovom režime, prijal aj ďalšie preventívne opatrenia na zamedzenie kontaktu vodiča s cestujúcimi. Zakázané bude nastupovať a vystupovať prvými dverami na vozidle mestskej hromadnej dopravy a zamedzený je prístup do prednej časti vozidla. Z rovnakých dôvodov dopravný podnik zrušil dopytové otváranie dverí. Vodiči sú podľa usmernenia povinní otvárať všetkých zastávkach. Do autobusov a trolejbusov v Žiline budú môcť odteraz nastúpiť len cestujúci, ktorí budú mať na tvári ochranný prvok v podobe rúška alebo alternatívneho zahalenia nosa a úst, ako napríklad šálom, šatkou a pod. Pri cestovaní mestskou hromadnou dopravou sa zároveň odporúča nosiť rukavice.
  • Na mobilnom telefónnom čísle 0908 304 916 môžu Žilinčania získať aktuálne informácie o vývoji situácie v súvislosti s koronavírusom v Žiline a o tom, aké usmernenia vydalo mesto. Telefónna linka je k dispozícii každý pracovný deň od 7.00 do 19.00 hodiny. Pre verejnosť je sprístupnená aj internetová stránka http://www.zilina.sk/koronavirus/, ktorá na dennej báze informuje o aktualitách ohľadom koronavírusu a preventívnych opatreniach proti jeho šíreniu. Občania môžu so svojimi podnetmi kontaktovať mestský úrad aj elektronicky e-mailom na: hovorca@zilina.sk.
  • Okrem toho mesto žiada o zodpovedné dodržiavanie nariadení a opatrení, ktoré vydalo v posledných dňoch a taktiež o nosenie osobných ochranných prostriedkov a prísne dodržiavanie hygienických pravidiel.



Nezabúdajme na seniorov

Skupina ľudí nad 65 rokov je vo vzťahu k ochoreniu COVID-19 najviac ohrozená. Preto pravidelne kontrolujte svojich starých rodičov a susedov vo vyššom veku, a to najmä tých, ktorí žijú osamelo.

  • Dajte prednosť telefonickému kontaktu mobilom alebo im zazvoňte pri vchode do bytovky.
  • Prosíme, dbajte o to, aby mali zabezpečený nákup potravín a liekov.
  • Pozorne sledujte ich zdravotný stav.
  • Vysvetlite im, že teraz sa nemajú stretávať s inými ľuďmi. Odporúčajte im radšej zostať doma.
  • Zdôraznite im dôležitosť dôkladného umývania rúk a používania ochrany nosa a úst na verejnosti.
  • Pýtajte sa, či niečo nepotrebujú.
  • Zrozumiteľne ich informujte o aktuálnych nariadeniach vlády a opatreniach mesta.
  • Upokojte ich, ak na nich aktuálna situácia pôsobí rušivo.

Ďakujeme vám. 

  

  

  

Nové opatrenia vlády o zatváraní prevádzok

Pre majiteľov všetkých prevádzok (obchody, reštaurácie, kaviarne, pivárne...) je teraz najdôležitejšie sledovať stránku Úradu verejného zdravotníctva SR - www.uvzsr.sk.

V prípade nejasností treba kontaktovať Úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Žiline 0905 342 812, 0905 342 818.

Prosíme všetkých, aby v tejto veci nevolajte na Mestský úrad. Nariadenia o zatváraní/otváraní prevádzok nie sú v právomoci mesta. O takýchto nariadeniach rozhoduje štát. Treba sledovať informácie Úradu verejného zdravotníctva SR. Informačná linka Mesta Žilina poskytuje informácie iba ohľadom opatrení, ktoré vydalo mesto.

Aktuálne informácie o zatváraní prevádzok nájdete tu:www.uvzsr.sk.


Žilinská MHD prijíma nové opatrenia

Od 16. marca prijíma Dopravný podnik mesta Žiliny, v záujme zdravia cestujúcich, opatrenie vo forme zákazu nástupu cestujúcich bez rúška.

Do vozidla teda môžu nastúpiť iba cestujúci, ktorí budú mať na tvári ochranný prvok v podobe rúška alebo alternatívneho zahalenia tváre, ako napríklad šálom, šatkou a pod. Pri cestovaní mestskou hromadnou dopravou zároveň odporúčame používať rukavice.

Všetky, doteraz prijaté, opatrenia súvisia s elimináciou prenosu nákazy koronavírusom, a teda ochrany všeobecného zdravia cestujúcich, ako i vodičov MHD. Preto prosíme všetkých cestujúcich, aby sa správali zodpovedne, ohľaduplne a rešpektovali všetky prijaté opatrenia.

Pripomíname, že od pondelka 16. marca až do odvolania bude MDH v Žiline premávať v prázdninovom režime. Prevádzka MHD počas víkendu zostáva nezmenená.

Viac informácií nájdete aj na: www.dpmz.sk.



Dátum: 12.03.2020

Samospráva bude od piatku 13. marca Žilinčanov informovať o prijatých opatreniach proti šíreniu nového koronavírusu aj na infolinke. Na mobilnom telefónnom čísle 0908 304 916 budú môcť získať aktuálne informácie o vývoji situácie v súvislosti s koronavírusom v Žiline a o tom, aké usmernenia vydalo mesto. Telefónna linka bude k dispozícii každý pracovny deň v čase od 7.00 do 19.00 hodiny.

Informácie o koronaviruse:
Národné centrum zdravotníckych informácií - 0800 221 234
e-mail: novykoronavirus@uvzsr.sk

Informácie o preventívnych opatreniach štátu:
Úrad verejného zdravotníctva SR - 0917 222 682
Regionálny úrad verejného zdravotníctva - 0905 342 812, 0905 342 818, 0948 837 198

K dispozícii je od začiatku týždňa aj internetová stránka http://www.zilina.sk/koronavirus/, ktorá na dennej báze informuje o aktualitách ohľadom koronavírusu a preventívnych opatreniach proti jeho šíreniu. Občania môžu so svojimi podnetmi kontaktovať mestský úrad aj elektronicky e-mailom na: hovorca@zilina.sk.

Krízový štáb mesta Žilina prijal vo štvrtok 12. marca niekoľko nových usmernení. Samospráva vydala usmernenie v súvislosti s účasťou hostí na sobášnom obrade, ktoré sa uskutočňujú na Radnici mesta Žilina. Podľa neho bude môcť byť na obrade prítomných maximálne 10 osôb, za účasti sobášiaceho a matrikárky bez ďalších účinkujúcich, napríklad recitátora, speváka, hudobníka a iného hudobného sprievodu. Rovnaké opatrenie sa týka aj organizácie pohrebov. Samospráva zároveň oznamuje, že nebude prijatá žiadna nová žiadosť o zabezpečenie civilného sobáša, ktorý by sa mal uskutočniť do 15. apríla. Poslednej rozlúčky by sa mali z dôvodu prevencie oddnes zúčastňovať len blízke osoby.

Všeobecné odporúčanie k organizácii svadieb a pohrebov sa týka aj dôsledného dodržiavania zákazu hromadných spoločenských podujatí, ktoré je aktuálne platné na území celej Slovenskej republiky.

S účinnosťou od pondelka 16. marca do 15. apríla sa zatvárajú jedálne a výdajne stravy, ktoré spravuje mesto. Opatrenie sa dotýka asi 1 000 stravníkov z radov seniorov, ktorí využívajú služby Jedálne na Námestí J. Borodáča 1, Jedálne na Lichardovej ulici č. 44 a výdajne jedla na ulici A. Kmeťa č. 38. Obmedzenie sa netýka 340 zdravotne znevýhodnených a imobilných občanov, ktorí doteraz využívali dovoz stravy domov.
Od piatku 13. marca do 15. apríla bude uzatvorené Komunitné centrum Na predmestí na ul. Bratislavská 8612 v Žiline.

Mestský úrad v Žiline bude na základe dnešného rozhodnutia Krízového štábu mesta Žilina a vyhlásenej mimoriadnej situácie v piatok 13. marca pre verejnosť uzatvorený. Aktuálne sa samospráva pripravuje na fungovanie úradu v krízovom režime tak, aby boli zabezpečené nevyhnutné služby pre obyvateľov.

„Mimoriadna situácia si vyžaduje okamžité riešenia, ktoré prinášajú isté nepohodlie a obmedzenie komfortu. Dnes to vidíme v každom meste a obci na Slovensku. Chcem však ubezpečiť všetkých občanov, že všetky opatrenia, ktoré mesto prijíma a príjme v nasledujúcich dňoch si vyžaduje prevencia proti šíreniu nového koronavírusu. Každý má zodpovednosť sám za seba, no len zodpovedným prístupom k ostatným a rešpektovaním usmernení kompetentných osôb úradov dokážeme šíreniu vírusu zamedziť,“ vysvetlil primátor Peter Fiabáne. Ako dodal, mesto čaká na dôležité rozhodnutia ústredného krízového štábu a hlavného hygienika, ktorými sa budú riadiť ďalšie preventívne opatrenia mesta.


Dátum: 12.03.2020

Mesto Žilina na základe dnešného (12. 3.) rozhodnutia Krízového štábu mesta Žilina a vyhlásenej mimoriadnej situácie prijíma v súvislosti s fungovaním Mestského úradu v Žiline a poskytovaním služieb občanom nasledovné opatrenia na predchádzanie šírenia prenosného ochorenia COVID-19 spôsobeného koronavírusom (SARS-CoV-2) :

v piatok 13. marca bude budova Mestského úradu v Žiline pre verejnosť zatvorená, a to vrátane všetkých pracovísk v klientskom centre a podateľne,
pracoviská Ohlasovne pobytu Žilina (evidencie obyvateľov) a Matričného úradu v Žiline v klientskom centre Ministerstva vnútra SR v budove Europalace (Vysokoškolákov 33B) na Vlčincoch budú otvorené v úradných hodinách od 8.00 do 11.00 hodiny.

Aktuálne sa samospráva pripravuje na fungovanie úradu v krízovom režime tak, aby boli zabezpečené nevyhnutné služby pre obyvateľov.


UZNESENIE VLÁDY SLOVENSKEJ REPUBLIKY
č. 111
z 11. marca 2020

k návrhu na vyhlásenie mimoriadnej situácie v súvislosti s ohrozením
verejného zdravia II. stupňa z dôvodu ochorenia COVID-19 spôsobeným
korona vírusom SARS-CoV-2 na území Slovenskej republiky

ZOBRAZIŤ DOKUMENT (PDF)


Dátum: 11.03.2020

Na základe rozhodnutia Krízového štábu mesta Žilina a po konzultácii s regionálnym hygienikom od štvrtku 12. marca uzatvorí mesto Žilina materské a základné školy vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti. Toto preventívne opatrenie bude v platnosti predbežne do piatku 13. marca vrátane. 

„Opatrenie uzavrieť školy prijímame z dôvodu ich štandardného a pokojného fungovania. V žiadnom prípade nechceme, aby sa tlak na zatvorenie škôl, ktorý dnes ovláda sociálne siete, sústredil na deti, učiteľov a najmä riaditeľov škôl. Všetci sa v tejto situácii musíme správať maximálne zodpovedne a počúvať rady odborníkov a ľudí, ktorí sú kompetentní. Mesto Žilina bude preto rešpektovať odporúčania centrálneho krízového štábu, hlavného hygienika a kompetentných expertov v oblasti epidemiológie. Na ich základe a podľa aktuálneho vývoja situácie sa rozhodne, či budú materské a základné školy v Žiline uzatvorené aj po termíne 13. marca,“ podotkol primátor Peter Fiabáne. 

Vzhľadom na platnú legislatívu má mesto v kompetencii prostredníctvom štatutárov školských zariadení udeliť voľno na školách v trvaní maximálne 5 dní počas celého školského roka. „V tejto súvislosti preto očakávame skoré rozhodnutie hlavného hygienika a ústredného krízového štábu pri riešení tejto situácie,“ uviedol primátor. 

V zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Žilina je 14 základných škôl a 26 materských škôl, ktorých šesť je pri základných školách. V základných školách sa učí celkom 6 174 žiakov, 2 304 detí navštevuje materské školy. Spolu v nich pracuje 1 011 pedagogických a 447 nepedagogických zamestnancov.

Opatrenie o zatvorení škôl z dôvodu prevencie proti šíreniu nového koronavírusu sa dotýka aj zariadení starostlivosti o detí do 3 roku veku dieťaťa (detských jaslí) na Puškinovej ulici a Veľkej okružnej v Žiline, ktorých zriaďovateľom je mesto. Zariadenia v súčasnosti navštevuje celkom 71 detí.

Preventívne opatrenia mesta Žilina prijaté s účinnosťou od 12. marca do odvolania

  • Prerušenie činnosti Centra voľného času Kuzmányho 105, vrátane prenájmov priestorov v športovej hale pri Základnej škole V. Javorku
  • Prerušenie vyučovania v Základných umeleckých školách Ladislava Árvaya a Ferka Špániho. 
  • Prerušenie činnosti iných subjektov, napríklad športových klubov, podnikateľských subjektov, mimovládnych organizácií, občianskych združení, ktorá vyplýva z prenájmu priestorov v školách, materských školách a školských zariadeniach. 
  • Prerušenie tréningovej činnosti členov športových klubov v priestoroch zimného štadióna v Žiline. 
  • Odporúčame párom, ktoré sa rozhodli zosobášiť, aby zvážili presunúť termín konania obradu. Rovnako sa párom odporúčame, aby si overili, či pozvaní hostia neboli v poslednom období v zahraničí, najmä v oblastiach s výskytom koronavírusu alebo neprišli do styku s takýmito osobami. 
  • Sprísňuje sa režim organizácie a zabezpečenia plánovaných sobášov. Obmedzuje sa počet účastníkov sobášneho obradu, ktorí budú môcť vstúpiť do priestorov Radnice a sobášnej miestnosti, na max. počet 10 (vrátane snúbencov a svedkov). Sobáše budú len za účasti sobášiaceho a matrikárky bez ďalších účinkujúcich (napr. recitátor, spevák, hudobník) a iného hudobného sprievodu. Nebude prijatá žiadna nová žiadosť o zabezpečenie civilného sobáša , ktorý by sa mal uskutočniť do 15.04.2020.
  • Sprísňuje sa režim organizácie občianskych rozlúčok tak, že občianske rozlúčky sa budú konať len za účasti blízkych osôb zosnulého bez zabezpečenia účasti ďalších účinkujúcich (napr. smútočný rečník, recitátor, spevák, hudobník) zo strany mesta.

Preventívne opatrenia mesta Žilina prijaté s účinnosťou od 10. marca do 15. apríla

  • Zrušenie všetkých hromadných spoločenských, kultúrnych a športových podujatí, ktoré organizuje mesto Žilina a zároveň všetkých hromadných podujatí, ktoré sú organizované v mestských priestoroch a budovách.
  • Športové stretnutia mestských hokejových klubov sa budú konať bez účasti divákov. 
  • S okamžitou platnosťou sa rušia a zakazujú všetky zájazdy, exkurzie a študijné pobyty žiakov a študentov do zahraničia na základných školách, ktorých zriaďovateľom je mesto.
  • Mesto vyzve všetky školy, školské zariadenia a zariadenia straostlivosti o detí do 3 rokov veku dieťaťa vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti, aby apelovali na rodičov, ktorých deti sa vrátili z oblastí, kde sa koronavírus objavil, aby sami zvážili ich 14-dňovú izoláciu v domácom prostredí.
  • Uzatvorenie Mestskej krytej plavárne v Žiline a plavárne na Základnej škole Martinská.
  • Zrušenie verejného korčuľovania na Zimnom štadióne v Žiline.
  • Zrušenie všetkých podujatí pre verejnosť v Mestskom divadle v Žiline.
  • Pozastavenie činnosti v denných centrách pre seniorov a zákaz návštev v Zariadení pre seniorov ÚSMEV.
  • Dodatočná dezinfekcia všetkých vozidiel mestskej hromadnej dopravy nad rámec bežnej údržby a dezinfekcie.
  • Vo všetkých budovách, kde sídlia mestské inštitúcie a subjekty v zriaďovateľskej pôsobnosti samosprávy, bude prebiehať zvýšená sanitácia.
  • Upozorňujeme všetkých rodičov detí v školách a školských zariadeniach v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta, že v súvislosti s prevenciou proti šíreniu koronavírusu, môže v tomto týždni alebo neskôr dôjsť k prerušeniu prevádzky škôl, teda ich úplnému zatvoreniu. Je potrebné, aby sa rodičia na túto situáciu pripravili a včas riešili starostlivosť o deti v čase zatvorenia škôl. 
  • Odporúčame fyzickým a právnickým osobám podnikajúcim na území mesta, aby sa vyhli organizovaniu podujatí s hromadnou účasťou ľudí a zároveň žiadame občanov, aby sa takýchto podujatí nezúčastňovali.
  • Žiadame, aby občania využívali inú ako osobnú formu vybavenia svojej požiadavky na Mestskom úrade v Žiline. Odporúčame uprednostniť telefonickú alebo elektronickú komunikáciu. 
  • Žiadame občanov, aby dodržiavali pravidlá prevencie, dbali na svoje okolie a vyhli sa návštevám miest s vysokou koncentráciou ľudí.
Všetky uvedené nariadenia mesta Žilina sa môžu upravovať podľa aktuálneho vývoja situácie.

Preventívne opatrenia Žilinského samosprávneho kraja účinné od 10. do 13. marca:

  • Zrušenie všetkých exkurzií, výletov, či lyžiarskych zájazdov.
  • Pozastavenie odborného vzdelávania vedeného mimo priestorov školy tak, aby žiaci nemigrovali po firmách a iných zariadeniach.
  • Zrušenie hromadných podujatí, divadelných predstavení, spoločných čítaní a iných aktivít s väčšou koncentráciou ľudí.
  • Zákaz návštev v nemocniciach a sociálnych zariadeniach. 
  • V obmedzenom režime (výhradne telefonicky a e-mailom) sa bude poskytovať aj sociálne a právne poradenstvo.
  • Zrušenie služobných ciest do zahraničia či seminárov a podujatí v kongresovej sále úradu.

NAJČASTEJŠIE KLADENÉ OTÁZKY

Aký je prameň pôvodcu nákazy ochorenia COVID-19?
Ako prameň pôvodcu nákazy sa predpokladajú zvieratá na trhu v čínskom meste Wu-chan. Predpokladá sa, že ľudia sa nakazili kontaktom so živými zvieratami, ktoré sa predávajú aj na spomenutom trhu. Zatiaľ nie je presne isté, z akého zvieraťa môže nákaza pochádzať.

Aké sú prejavy ochorenia COVID-19?
Nový koronavírus spôsobuje akútne respiračné ochorenie –- vírusovú pneumóniu (kvapôčková infekcia). Ide o všeobecné príznaky virózy, respektíve klasických respiračných ochorení, napríklad aj chrípky – teplota nad 38 °C kašeľ, nádcha, bolesť svalov, bolesť kĺbov, sťažené dýchanie. Pri komplexnejšom vyšetrení býva prítomný RTG nález – zápal pľúc. Inkubačný čas pri tomto type koronavírusu sa uvádza 2 až 14 dní, priemerne 6 dní.

Ako sa lieči ochorenie COVID-19?
COVID-19 je vírusové ochorenie a zaraďujeme ho medzi kvapôčkovú infekciu. Neúčinkujú naň antibiotiká. Overená očkovacia látka zatiaľ neexistuje. Liečba je symptomatická. U ľudí infikovaných novým koronavírusom sa zahajuje podporná liečba, ktorá zmierňuje príznaky infekcie. K podpornej liečbe sa využívajú bežne dostupné lieky. Liečba je individuálna a vychádza z konkrétnych potrieb pacienta. Väčšina ľudí, ktorí sa nakazia, má mierny priebeh ochorenia a zotaví sa. U starších ľudí, osôb s oslabenou imunitou či pridruženými chronickými ochoreniami je väčšia pravdepodobnosť vážnejšieho priebehu ochorenia.

Aká je pravdepodobnosť, že sa novým koronavírusom nakazím?
Ľudia sa môžu nakaziť najmä od osôb, u ktorých bol koronavírus potvrdený. Ochorenie sa prenáša malými kvapôčkami z nosa alebo úst, keď infikovaná osoba kašle alebo vydychuje. Hlavný spôsob prenosu sú teda kvapôčky vylúčené osobou, ktorá kašle. Prenos ochorenia od bezpríznakovej osoby nie je vylúčený. V prípade, že ste neboli v krajinách, kde sa ochorenie COVID-19 vyskytuje, respektíve ste neboli v kontakte s osobami, ktoré uvedené krajiny navštívili, alebo ste neboli v kontakte s osobami s podozrením na ochorenie COVID-19, ide s veľkou pravdepodobnosťou, vzhľadom na prebiehajúcu chrípkovú sezónu, o iné akútne respiračné ochorenie alebo chrípku či chrípke podobné ochorenie, a preto netreba podliehať panike. Samozrejme, aj v takomto prípade je dôležité kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára, pretože i tieto ochorenia môžu spôsobiť vážne zdravotné komplikácie.

Môže mi v prevencii proti ochoreniu COVID-19 pomôcť očkovanie proti chrípke?
Očkovanie proti chrípke je vhodné, chráni pred chrípkou počas prebiehajúcej chrípkovej sezóny. Ak by človek ochorel na infekciu vyvolanú koronavírusom, ďalšie ochorenie prebiehajúce súbežne, znamená vysoké riziko komplikácií.

Je potrebné preventívne dodržiavať nejaké hygienické návyky?
Verejnosti odporúčame dodržiavať preventívne opatrenia, ktoré sú účinné vo vzťahu ku kvapôčkovým nákazám (patrí medzi ne aj COVID-19):
  • umývať si ruky často mydlom a teplou vodou, najmenej pod dobru 20 sekúnd. Ak nie je k dispozícii mydlo a voda, treba použiť dezinfekčný prostriedok na ruky na báze alkoholu
  • očí, nosa i úst sa nedotýkajte neumytými rukami
  • zakrývať si nos a ústa pri kašľaní a kýchaní jednorazovou papierovou vreckovkou a následne ju zahoďte do koša
  • vyhýbať sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, ktorí javia príznaky nádchy alebo chrípky
  • dodržiavať vzdialenosť najmenej jeden meter medzi vami a kýmkoľvek kto kašle alebo kýcha
  • zvážiť účasť na hromadných podujatiach, respektíve oblastí s vysokou koncentráciou ľudí
  • v domácnosti dbajte na zvýšenú dezinfekciu povrchov
  • nosenie ochranného rúška a respirátora má význam u chorej osoby s respiračným ochorením alebo u zdravej osoby, ktorá sa zdržuje v blízkosti človeka s respiračným ochorením
  • ak ste chorý, zostaňte doma a telefonicky kontaktujte svojho ošetrujúceho lekára, ktorý určí ďalší postup liečby
Ako možno znížiť riziko šírenia nového koronavírusu na pracovisku?
Sledujte aktuálne informácie a odporúčania k služobným cestám. Uistite sa, že vaše pracovisko je čisté a hygienické – povrchy (stoly, stoličky) a predmety (telefóny, klávesnice) čistite pravidelne dezinfekčným prostriedkom. Pripomínajte všetkým, aby si dôkladne a pravidelne umývali ruky teplou vodou a mydlom, používali vhodnú dezinfekciu a dodržiavali respiračnú etiketu. Preventívne dodržiavajte všeobecné hygienické návyky, uvedené v predchádzajúcej otázke.

Ako dlho prežíva vírus na povrchoch? Predbežné štúdie naznačujú, že koronavírusy môžu na povrchoch pretrvávať niekoľko hodín, až dní. Závisí to od viacerých podmienok - teploty, vlhkosti prostredia, typu povrchu a podobne. V rámci prevencie možno zvoliť časté čistenie povrchov vo vašom okolí dezinfekčnými prostriedkami.

Dá sa na Slovensku testovať na prítomnosť koronavírusu v organizme?
Ak lekár vysloví podozrenie z ochorenia COVID-19, pričom zodpovedne posúdi klinické a epidemiologické kritériá s dôrazom na cestovateľskú anamnézu, pacient je riešený na príslušnom infektologickom pracovisku, ktoré určí ďalší postup liečby. Laboratórnu diagnostiku vzoriek od pacienta s klinickými symptómami a cestovateľskou anamnézou zabezpečuje Národné referenčné centrum pre chrípku zriadené pri Úrade verejného zdravotníctva SR v Bratislave. Biologický materiál od pacientov je najvhodnejšie odoberať v prvých dňoch po nástupe klinických príznakov respiračného ochorenia, v tomto období je najväčšia pravdepodobnosť záchytu vírusu. Odber nie je vhodné uskutočniť pred nástupom klinických príznakov, kedy množstvo vírusových častíc v organizme pacienta ešte nemusí dosahovať detekovateľnú hladinu. Znamená to, že počas inkubačnej doby bude test na koronavírusy s najväčšou pravdepodobnosťou negatívny - a napriek tomu môžu u danej osoby za pár dní nastúpiť klinické príznaky spôsobené prítomnosťou koronavírusu. Takáto osoba si môže mylne myslieť, že nie je infekčná a môže infekciu šíriť ďalej. Osobe, ktorá sa vrátila z oblasti zasiahnutej novým koronavírusom odporúčame po dobu 14 dní kontrolovať svoj zdravotný stav. V tomto čase je potrebné myslieť na prevenciu. Pri kýchnutí si treba zakryť nos a ústa jednorazovou papierovou vreckovkou, ktorú treba následne zahodiť do koša, rovnako je potrebné si často umývať ruky mydlom a vodou. Ak je podozrenie, že by osoba mohla byť nakazená koronavírusom a ešte u nej nenastúpili žiadne symptómy, je možné, vzhľadom na jej vlastné rozhodnutie, podstúpiť domácu izoláciu na 14 dní v samostatnej izbe, v domácnosti zvýšiť intenzitu dezinfekcie povrchov a používať ochranné prostriedky. V prípade bezpríznakových osôb ide o štandardný postup aj v iných európskych krajinách bez potreby zavedenia prísnych karanténnych opatrení.

Je najväčším rizikom cestovanie?
Každé cestovanie do zasiahnutých oblastí je rizikové, preto odporúčame zvážiť nevyhnutnosť cestovania.

Ak ste už vycestovali, rešpektujte odporúčania pre cestovateľov:
  • kontrolujte svoj zdravotný stav počas inkubačného času – 14 dní po návrate,
  • dbajte na dôkladnú hygienu rúk, zvýšenú dezinfekciu povrchov v domácnosti, kašlite a kýchajte do papierových vreckoviek, ktoré potom zahodíte do koša. Ak sa dá, obmedzte návštevy priestorov s vyšším počtom ľudí,
  • ak ste bez príznakov, a napriek tomu máte podozrenie na nákazu novým koronavírusom, môžete z vlastného rozhodnutia podstúpiť domácu izoláciu po dobu 14 dní,
  • ak sa u vás počas 14 dní objavia príznaky ako kašeľ, horúčka, sťažené dýchanie, bolesť hrdla, hlavy, kĺbov, zostaňte doma a telefonicky kontaktujte lekára, lekársku pohotovostnú službu alebo operátora KOS ZZS a informujte ich o svojom pobyte v rizikovej oblasti.
Pomôže mi nosenie ochranného rúška?
Nosenie ochranného rúška alebo respirátora má význam u chorej osoby s respiračným ochorením alebo u zdravej osoby, ktorá sa zdržuje v blízkosti človeka s respiračným ochorením.

Je potrebné zatvoriť školu, respektíve nariadiť karanténu, ak ju navštevujú deti, ktoré sa vrátili z prázdnin a navštívili zasiahnuté oblasti?
Zatvorenie škôl (škôlky, základné a stredné školy) je v kompetencii zriaďovateľa školy. U osôb, ktoré sa vrátili zo zóny výskytu ochorenia COVID-19 a nevykazujú príznaky ochorenia, sa v zmysle usmernenia hlavného hygienika SR vyžaduje, aby sledovali svoj zdravotný stav počas 14 dní od príchodu z oblasti zasiahnutej ochorením COVID-19 (kašeľ, bolesť' hrdla, dýchavičnosť, horúčka). Karanténne opatrenia sa nariaďujú osobám s prítomnosťou klinických príznakov tohto ochorenia, ktoré sa vyskytli do 14dní od návratu zo zóny výskytu tohto ochorenia, resp. ide o úzke kontakty s osobami, ktoré boli choré na COVID-19. Pre všetky školy a školské zariadenia, študentské domovy a internáty, ministerstvo školstva odporúča dodržiavať všeobecné preventívne ochranné opatrenia:
  • pravidelne si umývať ruky mydlom a vodou po dobu najmenej 20 sekúnd alebo použiť dezinfekčný prostriedok na báze alkoholu. Nedotýkať sa očí, nosa a úst neumytými rukami,
  • pri kašľaní zakryť ústa a nos jednorazovou vreckovkou a následne ju zahodiť do koša,
  • vyvarovať sa úzkeho kontaktu s ľuďmi, ktorí majú príznaky infekcie dýchacích ciest a ktorí majú najmenej jeden z nasledujúcich príznakov: horúčka, kašeľ, bolesť hrdla a dýchavičnosť.
V prípade, že žiaci alebo zamestnanci škôl boli a vrátili sa v najbližšom období z oblastí, kde sa potvrdil výskyt koronavírusu, musia takéto osoby v najbližších 14 dňoch od návratu kontrolovať svoj zdravotný stav. Ak sa u ktorejkoľvek osoby, ktorá sa nachádzala v oblastiach, kde sa vírus vyskytol, objavia vyššie uvedené symptómy za obdobie 14 dní, a to najmä zvýšená teplota, kašeľ, bolesti v hrdle, musí:
  • ostať doma, nechodiť priamo k lekárovi, kontaktovať lekára telefonicky, popísať mu symptómy a riadiť sa jeho príkazmi,
  • v prípade, že lekár na základe popísaných symptómov rozhodne, že daná osoba musí byť hospitalizovaná, pošle lekár pre danú osobu špeciálnu sanitku. Každopádne nesmie takáto osoba chodiť sama na pohotovosť alebo na infekčné oddelenie,
  • v prípade, že symptómy nebudú ťažké, môže obvodný lekár rozhodnúť, že osoba ostane v domácej karanténe,
  • v prípade, že sa vyskytne podozrenie u žiaka bývajúceho na internáte, je potrebné postupovať obdobne.
Možno si pri karanténe v súvislosti s podozrením na COVID-19 uplatniť PN? Ako treba v prípade podozrenia postupovať pri dávke ošetrovné?
K uvedenej problematike vydala stanoviská Sociálna poisťovňa, k dispozícii sú tu: https://www.socpoist.sk/aktuality-pri-karantene-pre-koronavirus-si-mozno-uplatnit-pn-ku-aj-viac-ako-tri-dni-spatne/48411s68251c? a tu: https://www.socpoist.sk/aktuality-ako-treba-postupovat-pri-davke-osetrovne-v-pripade-podozrenia-na-koronavirus/48411s68314c

                 



Zdroj: Spracované podľa informácií Úradu verejného zdravotníctva SR a Ministerstva zdravotníctva SR

VŠEOBECNÉ PREVENTÍVNE OPATRENIA

Verejnosti odporúčame dodržiavať preventívne opatrenia, ktoré sú účinné vo vzťahu ku kvapôčkovým nákazám (patrí medzi ne aj COVID-19):
  • umývať si ruky často mydlom a teplou vodou, najmenej pod dobru 20 sekúnd. Ak nie je k dispozícii mydlo a voda, treba použiť dezinfekčný prostriedok na ruky na báze alkoholu,
  • očí, nosa i úst sa nedotýkajte neumytými rukami,
  • zakrývať si nos a ústa pri kašľaní a kýchaní jednorazovou papierovou vreckovkou a následne ju zahoďte do koša,
  • vyhýbať sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, ktorí javia príznaky nádchy alebo chrípky,
  • dodržiavať vzdialenosť najmenej jeden meter medzi vami a kýmkoľvek kto kašle alebo kýcha,
  • zvážiť účasť na hromadných podujatiach, respektíve oblastí s vysokou koncentráciou ľudí
  • v domácnosti dbajte na zvýšenú dezinfekciu povrchov,
  • nosenie ochranného rúška a respirátora má význam u chorej osoby s respiračným ochorením alebo u zdravej osoby, ktorá sa zdržuje v blízkosti človeka s respiračným ochorením,
  • ak ste chorý, zostaňte doma a telefonicky kontaktujte svojho ošetrujúceho lekára, ktorý určí ďalší postup liečby.

Aj takto sa ochránite pred respiračnými ochoreniami:

  • Vyhýbajte sa, ak je to možné, miestam s vysokou koncentráciou ľudí.
  • Dezinfikujte povrchy a kľučky dezinfekčnými prostriedkami s obsahom chlóru či jódu.
  • Pri kýchaní a kašľaní si vždy zakryte ústa jednorazovou papierovou vreckovkou a následne ju zlikvidujte.
  • Nedotýkajte sa očí, úst a nosa kontaminovanými rukami.
  • Snažte sa dodržiavať vzdialenosť najmenej jeden meter medzi vami a kýmkoľvek kto kašle alebo kýcha.
  • Myslite na to, že choroboplodné zárodky môžu byť na tlačidlách zvončekov, na vodovodných batériách, na nákupných vozíkoch a iných predmetoch, ktoré bežne používate.
           

                       

Zdroj: Spracované podľa informácií Úradu verejného zdravotníctva SR a Ministerstva zdravotníctva SR

PRAVIDLÁ PRE ČISTÉ RUKY

  1. Každé umývanie rúk má trvať 40 – 60 sekúnd
  2. Navlhčite si ruky teplou vodou a naberte si dostatočné množstvo mydla
  3. Ruky si potierajte spôsobom dlaň o dlaň, pokračujte preložením dlane pravej ruky na chrbát ľavej ruky s čistením vnútorných strán prstov a opačne
  4. Trením čistite spojené prsty pravej ruky proti ľavej ruke a opačne, následne zovrite prsty jednej ruky do dlane a potierajte si ich oproti druhej dlani
  5. Nasleduje čistenie ľavého palca krúživým pohybom pravou rukou a opačne
  6. Ľavú dlaň si čistite krúživým pohybom spojenými prstami pravej ruky a opačne
  7. Ruky si opláchnite vodou a dôkladne utrite jednorazovou utierkou alebo čistým uterákom

Umývanie rúk s dezinfekčným prostriedkom na báze alkoholu:
  • naberte plnú dlaň dezinfekčného prostriedku a naneste ho na celý povrch rúk
  • preložte dlaň pravej ruky na chrbát ľavej ruky, čistite vnútorné strany prstov a opačne
  • trením si čistite spojené prsty pravej ruky proti ľavej ruke a opačne
  • uzavrite prsty jednej ruky do druhej dlane a potierajte nimi druhú dlaň
  • krúživým pohybom si čistite ľavý palec pravou rukou a opačne
  • spojenými prstami pravej ruky čistite krúživým pohybom ľavú dlaň a opačne

Ruky si umývajte:
  • po každom návrate domov (do práce...) z vonkajšieho prostredia,
  • pri akomkoľvek pocite nečistých rúk,
  • po ceste v prostriedkoch hromadnej dopravy,
  • pred, počas a po príprave jedla,
  • pred konzumáciou jedla,
  • po každom použití toalety,
  • pred manipuláciou s bábätkom a po výmene znečistenej plienky,
  • po manipulácii so zvieratami a ich krmivom,
  • po manipulácii s odpadom a odpadovým košom,
  • pred a po návšteve nemocnice, lekára.
     

Zdroj: Spracované podľa informácií Úradu verejného zdravotníctva SR a Ministerstva zdravotníctva SR

POSTUP PRE TRANSPORT PACIENTA

s podozrením na koronavírusové ochorenie COVID-19:
Telesná teplota 38 stupňov je pre transport pacienta s podozrením na COVID-19 rozhodujúcim faktorom. Pacienti s pozitívnou cestovateľskou anamnézou a symptómami respiračného ochorenia, ktorí majú telesnú teplotu nižšiu ako 38 stupňov Celzia, majú zostať v domácej izolácii. Lekár-operátor Záchrannej zdravotnej služby odporučí takémuto pacientovi symptomatickú liečbu. Lekár kontaktuje po 8 až 12 hodinách pacienta a verifikuje si jeho zdravotný stav. V prípade zhoršenia zdravotného stavu spojeného so vzostupom telesnej teploty, lekár kontaktuje príslušného regionálneho hygienika. Po konzultácii s ním Záchranná zdravotná služba v prípade potreby zabezpečí odber klinických vzoriek od pacienta. Pacienti podozriví z ochorenia na COVID-19, ktorí sú za prísnych preventívnych opatrení privezení na infekčné oddelenie posádkou ambulancie záchrannej služby, zostanú hospitalizovaní do výsledkov laboratórneho vyšetrenia, ak lekár oddelenia nerozhodne inak.

Zdroj: Spracované podľa informácií Úradu verejného zdravotníctva SR a Ministerstva zdravotníctva SR

TELEFONICKÉ LINKY PRE VEREJNOSŤ

Kde sa môžem bližšie informovať o ochorení COVID-19?
Odborní pracovníci odpovedajú na otázky verejnosti týkajúce sa ochorenia COVID-19 na telefónnych linkách s nepretržitou prevádzkou. Informácie získate aj e-mailom na: novykoronavirus@uvzsr.sk
  • Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky – 0917 222 682
  • Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Banskej Bystrici - 0918 659 580
  • Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Bratislave – 0917 426 075
  • Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Nitre – 0948 495 915
  • Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Trnave - 0905 903 053
  • Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Trenčíne – 0911 763 203
  • Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Košiciach – 0918 389 841
  • Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Prešove – 0911 908 823
  • Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Žiline – 0905 342 812
  • Úrad vlády Slovenskej republiky - 0800 221 234
  • Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny - 02/2046 1100 (infolinka dostupná počas pracovných dní v čase od 8.00 do 16.00 hod.)

DÔLEŽITÉ INTERNETOVÉ STRÁNKY


Vyhlášky a usmernenia hlavného hygienika SR: