textová verzia pre zrakovo postihnutých textová verzia | pondelok 26. február 2024 | meniny: Viktor

vyhľadať spojenie MHD
pohotovosť lekární

Rozpis pohotovostných lekárenských služieb od 17.00 hod. do 22.00 hod.

celý rozpis
kam dnes

PRVÉ MÚZEUM INTERMÉDIÍ III / Nežná sila Považská galéria umenia, Žilina

Kniha Horného Považia 2023 (nominuj - hlasuj – vyhraj) Krajská knižnica, Žilina

Čo drôt spojil, čas nerozdelí… Budatínsky hrad, Žilina

HORÚCA SPRCHA Dom odborov, Žilina (18:00)

ďaľšie podujatia
mailinglist
Prajete si dostávať aktuálne informácie a správy? Prihláste sa do nášho mailinglistu.

Čestné občianstvo mesta Žilina

1. Osobám, ktoré sa obzvlášť významným spôsobom zaslúžili o rozvoj mesta, jeho obyvateľov, o priateľstvo medzi národmi, alebo ktoré obohatili ľudské poznanie vynikajúcimi tvorivými činmi, môže mestské zastupiteľstvo udeliť čestné občianstvo mesta Žilina.
2. Čestné občianstvo mesta môže udeliť aj iným štátnym príslušníkom. Čestné občianstvo mesta Žilina nezakladá štátne občianstvo.
3. Návrh na udelenie čestného občianstva mesta Žilina predkladajú primátor mesta a mestská rada.
4. O udelení čestného občianstva mesta Žilina sa vydáva listina, ktorú podpisuje primátor mesta. Listina sa pečatí pečaťou mesta Žilina. Ak sa čestné občianstvo mesta Žilina udeľuje cudziemu štátnemu príslušníkovi, možno vyhotoviť listinu aj dvojjazyčne, druhú jej vyhotovenie je v jazyku pocteného alebo v niektorom svetovom jazyku.
5. Slávnostné odovzdávanie listiny sa vykonáva na verejnom zasadaní mestského zastupiteľstva. Čestný občan mesta sa pri tejto príležitosti alebo pri svojej prvej návšteve mesta zapisuje do Pamätnej knihy mesta Žilina.
6. Osoba, ktorej bolo udelené čestné občianstvo mesta Žilina, má právo podieľať sa na samospráve mesta v zmysle § 3 ods. 3 tohto štatútu.
7. Mestské zastupiteľstvo môže udelené čestné občianstvo odňať zo závažných dôvodov, ak čestný občan mesta nie je tejto pocty hodný.